Islandica

Mezinárodní letiště Islandu – Keflavík

Keflavík International Airport je hlavní mezinárodní letiště Islandu s kódem KEF-REK. Často je mylně označováno jako Reykjavík Airport, což je jiné menší letiště v hlavním městě (využívané jen pro národní lety, vyhlídkové lety a přílety menších letadel z Grónska). Většina turistů, kteří se dostanou na Island, tedy přilétají na Mezinárodní letiště v Keflavíku neboli islandsky Keflavíkurflugvöllur. Keflavícké letiště s hlavním terminálem Leifur Eiríksson je vzdáleno 50 kilometrů od hlavního města Reykjavík a 4 kilometry od města Keflavík. Letiště je velmi moderní, bezpečné a vyhrálo hned několik světových ocenění. Má jen jeden příletový terminál, je velmi dobře uspořádané a relativně malé. Takže se zde určitě neztratíte ani nebude ztrácet čas zbytečným čekáním na zavazadla či dlouhými přechody. Letiště v Keflavíku také nabízí příjemná místa k posezení a skvělé kavárny, restaurace a obchody. Je zde i připojení k Wi-fi zdarma, zásuvky, informační stánek, a kiosky prodeje autobusových jízdenek a autopůjčoven.

Keflavík mezinárodní letiště
papuchálek ISLANDICA s mapou

Jak se dostat z mezinárodního letiště do hlavního města Reykjavík? Nejoblíbenější volbou, kterou využívají i místní obyvatelé je přímý letištní autobus, který vás zaveze na reykjavícké centrální nádraží a nebo přímo do vašeho ubytování v hlavním městě. Autobusy vyjíždějí po příletu každého letadla a mají zastávku přímo před příletový terminálem. Ideální je si rezervovat jízdenku, předem, abyste nemuseli po příletu stát frontu u prodejních kiosků. Autobusové společnosti jsou tři. Jejich ceny a kvalita služeb je však velmi podobná. Na našich stránkách si můžete rezervovat transfer u Reykjavík Excursions, jejichž Fly Bus je byl vždy hlavním transferem z letiště, a jejichž terminál BSÍ je nejblíže centru města.

mapa mezinárodní letiště Keflavík

Jak dojet na mezinárodní letiště v Keflavíku? Letiště KEF-REK (Reykjavík) se nachází na silici 41 jihozápadně od Reykjavíku. Cesta autem trvá necelou hodinu jízdu (v závislosti na dopravě a na výchozím bodě z hlavního města). Silnice číslo 41 je nejfrekventovanější slinící na celém Islandu a je ve velmi dobrém stavu. Sledujte značení směr Keflavík a následně značení „Airport“ s letadlem a islandským názvem Keflavíkurflugvöllur. Pozor i zde je maximální povolená rychlost 90 km. v hodině a je měřená radarem.

taxi na letišti v Keflavíku

Taxi na letišti v Keflavíku: je nejpohodlnějším a nejrychlejším transferem do Reykjavíku. Cena za taxi z letiště se pohybuje kolem 20.000 ISK za vozidlo pro 4 osoby. Rezervace taxi zde. Pokud jedete ve čtyřech osobách cena je stejná jako za transfer autobusem. Řidič taxi na vás bude čekat v příletové hale po příletu vašeho letadla s vašm jmébem a komfortně vás doveze do vašeho ubytování v Reykjavíku.

pronájem auta v Keflavíku

Pronájem auta na letišti v Keflavíku: pokud máte předem rezervované vozidlo, můžete si ho vyzvednout na letišti 24 hodin denně. Na letišti v Keflavíku je pronájem vozidel dražší než na internetu, proto doporučujeme auto rezervovat předem, v klidu si ho pak vyzvednete v autopůjčovně hned vedle letiště. Vyzvednutí auta na letišti je bez příplatku, ušetříte tak za první transfer z letiště.

Z mezinárodního letiště na Islandu Keflavík International Airport jezdí do hlavního města také veřejná doprava. Autobusy linky 55 veřejné dopravy Strætó (https://www.straeto.is/en) spojují Keflavík a Reykjavík, ale přeprava je složitější než s letištními autobusy a místa nejsou garantovaná. Cena je oproti přímému spoji však levnější. Veřejné dopravy doporučujeme využít například tehdy, když první noc přespíte v hotelu v Keflavíku (kam dojedete taxi), a ráno můžete využít veřejné dopravy více linek do hlavního města. Upozorňujeme, že městská veřejná doprava na Islandu nejezdí často, protože není hojně využívaná jako v ČR. Místní obyvatelé většinou jezdí autem, nebo využívají přímý letištní spoj.

Celní správa letiště Keflavík International Airport na Islandu: je řízena hlavní celní správou Tollur Island, kontakt tel:+354 5600300. Veškeré potřebné informace naleznete na oficiálních stránkách https://www.tollur.is/english/individuals/customs/travelling-to-iceland/duty-free-imports/ nebo v češtině zde.

Ztracená zavazadla – letiště v Keflavíku: pokud vaše zavazadla nedorazila nebo jsou poškozená, kontaktujte pozemní servis letiště baggage@igs.is (pro přílet na lince Českých aerolinií), a baggage@airportassociates.com pro jiné letecké dopravce. Telefonní číslo pro ztracená zavazadla na Islandu je: +354 4250226.

Založení letiště: 1943  (postaveno armádou USA)

Počet pasažérů: 10.000.000 ročně

Provozováno: společností ISAVIA

Název: Keflavík International Airport (KEF-REK), v islandštině – Keflavíkurflugvöllur

Aerolinie: islandská vlajková tradiční letecká společnost Iclandair, dále aerolinie Air Baltic, Atlantic Airways, Air Greenland, Easy Jet, Lufthansa, Norwegian, SAS, Transavia, Vueling a Wizz Air. ČSA – České aerolinie létají na Island od dubna do října.

Rozloha: 25 km2, nejdelší runway 3.065 x 61 metrů

Časové pásmo: GMT 0 (v létě je o 2 hodiny méně než v ČR a v zimě o 1 hodinu méně než v ČR)

Poloha: 63°59′06″N 22°36′20″W

papuchálek ISLANDICA s mapou

Letiště Keflavík a jeho okolí: v blízkosti Keflavíku se nachází hned několik možností na výlet. Jako první je slavná Modrá laguna, která je necelých 20 minut autem od letiště. Po cestě k laguně můžete navštívit Most mezi kontinenty Leifura Eiríkssona, krásný maják Reykjanesvítí a termální pole Gunnuhver. Po koupeli v laguně se vydejte na trek do termální oblasti jezera Kleifarvatn a prozkoumejte UNESCO Geopark. Nedaleko letiště je několik dobrých hotelů, levnější penziony a pěkný kemp Garðskagi, který je otevřen celoročně.