Islandica

Poloostrov Snaefellsnes – zajímavá místa

Magický poloostrov Sneafellsnes, neboli „Poloostrov Juelese Verna“ nabízí mnoho zajímavých míst, které byste při své návštěvě západního Islandu rozhodně neměli minout. Na Snaefellsnes se můžete vydat s jednodenní exkurzí z Reykjavíku a stávit zde několik hodin. Nebo pokud máte vlastní dopravu (ať už standardní auto, karavan nebo čtyřkolku), krásy poloostrova vás možná pohltí natolik, že tu zůstanente i několik dní.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA POLOOSTROVĚ SNÆFELLSNES

Národní park Snæfellsjökull: Snæfellsjökull National Park ochraňuje nejen slavný ledovec, který nese jeho jméno, ale také další fantastické přírodní krásy jako z knihy Julese Verna. Někteří průvodci tvrdí, že poloostrov Snæfellsnes je miniatura Islandu. A to z důvodu, že je zde mnoho přírodních úkazů a krás jako by zmenšeně znázorňujících fenomény celého ostrova. I přesto, že s tímto osobně nesouhlasím, rozhodně tento zajímavý národní park se 170m2 za návštěvu rozhodně stojí.  Najdete zde i nespočet turistických stezek a  historických míst, které vás při putování po západní části Islandu rozhodně potěší. 

Ledovec a sopka Snæfellsjökull – místo, kde Jules Verne našel Cestu do středu Země: Snæfellsjökull je zároveň také jedním z deseti silných energetických míst naší planety. Často je pro svou údajnou sílu vyhledáván i různými náboženskými skupinami nebo senzibily. Pro svou přírodní krásu je hojně navštěvován turisty.  Vrchol stejnojmenné sopky Snæfellsjökull se propadl do své magmatické komory a nyní je kaldera pokrytá sněhovou pokrývkou ledovce. Nejvyšší vrchol ledovce dosahuje 1446 metrů.

Kostel Búdirkirkja:  usedlost Búðir a její magický kostelík jsou jakýmsi pietním místem, kde člověk cítí nejen magickou sílu země, ale také ducha. Okolí je opravdu uhrančivé a kostel Búðakirkja (z roku 1703) tento pocit jen umocňuje. V okolním lávovém poli Búðahraun člověk jednoduše pochopí, proč Islanďané věří na “Skryté lidi” a troly.

Ytri Tunga  – pláž, kde sídlí tuelni: Ytri Tunga je vyhlášená pláž na jižní části poloostrova Snæfellsnes, která se nachází za farmou stejného jména. Oproti jiným plážím na Islandu se může pyšnit žlutým (a často až zlatým) pískem. Dalším lákadlem je, že jsou zde někdy k vidění (hlavně v létě) tuleni.

Útesy Arnarstapi: U těchto krásných útesů s výhledem do zajímavých puklin způsobených silou Atlantiku si můžete užít romantickou a relaxační procházku. Je zde i monument na počet Julese Verna, a také velký troll na počest spirituálního ducha a ochranného patrona regionu, Bárðura. Ideální procházka je z Hellnaru do Arnarstapi.

Útesy a vesnička Hellnar:  Hellnar byla kdysi největší rybářská vesnice na poloostrově Snaefellsnes. Dnes však turisty přitahují spíše samotné útesy Hellnar, které jsou spojené pěšinkou s útesy v Arnarstapi, a nabízejí tak krásnou vyhlídkovou trasu nad Atlantikem. Po cestě se můžete zastavit  u jeskyně Badstofa, která je zasvěcená Panně Marii. Ve vesničce najdete i kostel a nad útesy se nachází malá příjemná kavárna.

Fotogenické útesy Lóndrángar:  Lóndrangar jsou další nádherné útesy na jižní části poloostrova. Nádherné fotografie zde pořídíte hlavně při západu slunce. Tyto vulkanické pilíře jsou pro nás kontinentální Evropany vskutku velmi atraktivní na pohled. Největší útes, který vystupuje do moře je 75 metrů vysoký a na něj navazuje další 61 metrů vysoký vulkanický pilíř. Zajímavostí z historie je, že tyto útesy jsou součástí původního kráteru, který byl zničen erozí a mořskými vlivy. Vyšší zmíněný útes byl údajně zdolán člověkem v roce 1735, ale na ten menší z nich první člověk vylezl až v roce 1938. Nyní na útesy rozhodně nelezte. 

Rauðfeldsgjá – skalní průrva

U silnice 574 (severně nad Arnarstapi) naleznete malou stezku, která vás dovede až do skryté skalní průrvy s názvem Rauðfeldsgjá. Tento velmi úzký kaňon pozvolna mizí ve skále… 

Malarrif – maják

V blízkosti slavné pláže Djúpalónssandur (asi 2 kilometry jižně od ní) se nachází malá cesta vedoucí až k zajímavému majáku Malarrif, kde si můžete užít pěknou procházku kolem útesů.  Dá se odtud také dojít směrem k útesům Lóndrangar (které jsme zmiňovali výše).

Vatnshellir – lávová jesyně

Pokud máte rádi jeskyně, nenechte si ujít prohlídku 8000 let staré lávové trubice, která se nachází 32 metrů pod zemí. Během exkurze se vám odkryje podzemní svět lávy a poznáte, co jsou sopky na Islandu schopné vytvořit za materiál. V případě zájmu o exkurzi nás kontaktujte.

Djúpalón Beach – krásná divoká pláž

Slavná pláž Djúpalónssandur se nachází na jihozápadní části poloostrova pod silnicí 574. Tato panenská pláž je slavná nejen svou nádhernou přírodní scenérií, ale také jako místo síly a odvahy. Dříve zde totiž údajně testovali připravenost a sílu islandských námořníků.  Ti museli zkusit zvednout čtyři kameny, které se doposud nacházejí na pláži: nejmenší Amloði (Bungler) váží 23kg, druhý z nich Hálfdrættingur (Slaboch) váží 54kg, následuje třetí Hálfsterkur (Poloviční silák) který je 100 kilový, a nakonec přijde největší kámen, Fullsterker (Plnohodnotný silák), který má 154 kilogramů. Pokud byste nezvedli 54 kilový kámen, nebyli jste přijati na loď, protože jste pro tvrdý život na moři nebyli vhodní. Na pláži mezi pískem jsou ještě někde k vidění zrezivělé části železa, což jsou pozůstatky anglické lodi Eding, která zde ztroskotala v roce 1948.

Vulkanický kráter Saxhöll: Saxhöll se nachází u silnice 574 a je jednoduše přístupný.  Můžete vystoupat i na jeho vrchol do výšky 300 metrů, odkud je pěkný pohled na okolní lávové pole Neshraun.

Skarðsvík Golden Beach – pláž se „zlatým pískem„

Skarðsvík je další pláž na Islandu, která nemá černý písek. Islanďané ji mají rádi a v létě se sem někteří chodí opalovat – ti odvážlivější dokonce i koupat.  Je to také oblíbené místo na piknik (ale pozor nezanechávejte zde po sobě žádné odpadky a ideálně ani žádné jiné stopy… tak jako nikde jinde na ostrově :-).

 

Snæfellsjökull National Park

Založen

ROZLOHA KM2

ERUPCE

Aktivit

Hora Kirkjufell

Zajímavost:  ledovec Snæfellsjökull je při dobré viditelnosti možno spatřit i z Reykajvíku (ideálně ze zálivu Faxaflói), což je přes 200 kilometrů vzdušnou čarou. Je však doloženo, že  díky zrcadlení byl ledovec spatřen kapitánem Robertem Bartlettem z dálky 560 kilometrů, a to 17. července roku 1939.

Zájezdy na poloostrov Snaefellsnes: pokud byste si rádi koupili u naší cestovní kanceláře kompletní zájezd, kde bude součástí i návštěva tohoto magického poloostrova, kontaktujte nás a rádi Vám vybereme zájezd, který Vás nezklame.

Neodkládejte to

Rezervujte si svou exkurzi