Islandica

Kde pozorovat lávu na Islandu

Erupce sopky na Isladu

Nejlepší místa kde se dá pozorovat láva na Islandu. Aktuálně, tedy v roce 2023 není včak k vidění žádná tekoucí žhavá láva.

OBLAST POLOOSTROVA REYKJANES: po erupcích v roce 2021 a 2022 byly vytvořeny různé turistické stezky a cesty k místům erupce. Níže naleznete informace o pěších trasách a o parkování v oblasti.

TRASA A vede k lávovým jazykům vzniklých při poslední erupci. Je dlouhá 6-8 km (jedním směrem), záleží z jakého parkoviště vyrazíte. Tour vede několik a zaberou vám přibližně 2-2,5 hodiny pěšky jednosměrně.

TRASA B je obtížnější než cesta A. Je však kratší asi 3,3 km (jedním směrem). V době chrlení sopky to byla alternativní cesta, když cesta A nebyla přístupná.

TRASA C od Langihryggur je asi 4 km dlouhá (jedním směrem) a vede k vyvýšené vyhlídce na oblast poslední erupce.

TRASA C od Nátthagi je asi 2 km (jedním směrem) a je to nejkratší a nejjednodušší túra, odtud můžete vidět nově vytvořenou lávu. Když erupce není aktivní, můžete se přiblížit až k oblasti kráteru. 

 

 

UPOZORNĚNÍ!

Berte v potaz, že cesty mají relativně náročný terén se štěrkem a vedou mezi lávovými poli. Terén je tudíž nerovný a časti vede i strmými kopci.

Než se vydáte do oblasti sopky, podívejte se předem vždy na  www.safetravel.is , kde najdete aktuální bezpečnostní informace. Pokud si nejste jistí aktuální situací, kontaktujte oficiální úřady a členy služeb ICE-SAR. Neváhejte je požádat o informace, a postupujte podle jejich pokynů. 

papuchálek ISLANDICA s mapou

KDE NAJDETE NADÁVNO CHRLÍCÍ SOPKY ISLANDU? 

Sopky a sopečné kaldery z posledních erupcí Fagradlsfjall a Geldingadalir a Meradalir se nacházejí na poloostrově Reykjanes v blízko mezinárodního letiště (cca 20 min.) a necelou hodinu jízdy od hlavního města Reykjavík. 

Sopka Krafla se nachází na severu Islandu v blízkosti jezera Mývatn.

Sopka Eyjafjallajökull na jižním pobřeží Islandu pod stejnojmenný ledovcem.