Islandica

Vybavení na Island

Co si zabalit na dovolenou na Island? Jaké vybavení budete na Islandu potřebovat? Tento magický ostrov v severním Atlantiku není lecjaká destinace, proto vyžaduje důkladnou přípravu na cestu. Níže naleznete seznam věcí, které by neměly chybět ve vašem zavazadle.

Islandské počasí je opravdu nepředvídatelné a proto je nutné býti dobře připraven/a na jeho rozmary. Ne nadarmo se říká: „Pokud se Ti na Islandu nelíbí počasí, počkej 5 minut!“. Během pár minut se počasí často změní do úplných extrémů, a to bez předešlého avíza. Během jednoho dne můžete zažit i 4 roční období bez nadsázky.

Nepodceňujte výbavu na Islandu, protože každá chyba v přípravě se vám může v extrémních podmínkách islandské přírody vymstít. Toto je důležité hlavně pro ty cestovatele, kteří se chystají na delší treky nebo cesty v islandském vnitrozemí. Základní turistické vybavení níže, je však nutné i pro běžné cestovatele, kteří se budou pohybovat v okolí okružní silnice číslo 1 (Ring Road).

 CO SI ZABALIT NA ISLAND?

1. KVALITNÍ TREKOVÉ BOTY: rozhodně si s sebou na Island vezměte pořádné kožené pohorky. Ideální je mít již ozkoušené boty, aby se vám z nich nedělali puchýře při delších tůrách. Tyto „hlavní boty“ musí být nepromokavé, kotníkové, ale zároveň prodyšné. Pokud letíte s přestupem, z vlastní zkušenosti doporučuji, si tyto boty vzít do příručního zavazadla a nebo přímo na sebe. Jsou totiž základní komoditou pro vaši cestu a v případě ztráty či zpoždění zavazadel je nebudete chtít postrádat. K tomu si přibalte jako doplněk i lehčí boty pro méně náročné dny s krásným teplým počasím (když nebudete chodit na treky). Dále si vezměte s sebou pantofle, nebo případně páskové sandály, které rychle schnou. Sandály ocení hlavně batůžkáři při brodění řek a ve společných sprchách. Do hotelu jsou ideální pantofle, protože sandále během cesty jinak využívat nebudete.

2. ZATEPLENÁ BUNDA S VYŠŠÍM VODNÍM SLOUPCEM:  ve vašem kufru nebo ideálně v příručním zavazadle by neměla chybět funkční voděvzdorná bunda (nejlépe se sloupcem nad 20.000). Tato bunda by měla být také větruvzdorná a pokud možno prodyšná (ideálně kolem 25.000). Pokud cestujete jako batůžkáři po vlastní ose, doporučuji si přibalit ještě jednu lehčí bundu navíc. Pro zimouřivé turisty, kteří neřeší problém se zavazadly osobně doporučuji si přibalit péřovou bundu nebo jakoukoliv zimní bundu, kterou rádi používáte. Budete se divit, ale z 90% ji rádi použijete i v letních měsících.

3. VODĚODOLNÉ A VĚTRUVZDORNÉ KALHOTY: dle typu vaší cesty zvažte jak teplé a případně kolik kalhot si vezmete. Rozhodně není dobré počítat s tím, že si na Islandu vystačíte s džínami, i přesto, že se budete ubytovávat v hotelech a neplánujete dlouhé treky. Na Islandu se teploty mění velmi rychle a i v létě spíše počítejte, že budete většinou nosit dlouhé kalhoty, protože kraťasy se na Islandu využijí jen ve výjimečných případech.

4. FUNKČNÍ TERMOPRÁDLO: ideálně připravené oblečení na cestu je systémem vrstev (jako cibule), které si budete moci libovolně oblékat, svlékat a kombinovat. V kufru by vám nemělo chybět  Merino tričko s dlouhým i krátkým rukávem. Bavlna do klimatických podmínek na Islandu není vhodná. Osobně doporučuji (a to i během letních měsíců) si s sebou přibalit i spodky jako další zateplovací vrstvu.

5. VHODNÉ PONOŽKY: na treky je nutné mít outdorové zateplené funkční ponožky. Tato zdánlivě nedůležitá věc může často zachránit nedostatky vaší obuvi, a nebo vám naopak velmi znepříjemnit celou cestu.

7. POKRÝVKA HLAVY A ŠÁTEK

8. LEHKÉ RUKAVICE se budou hodit jak na exkurze jako pozorování velryb, jízdu na sněžných skútrech, nebo při studenějším počasí na treku.

9. LÉKY VLASTNÍ POTŘEBY:  lékárničku.

10. LAHEV NA VODU a energetickou tyčinku

11. PLAVKY A SLUNEČNÍ BRÝLE: tento bod bude znít asi absurdně po předchozích upozorněních, ale nenechte se mýlit. Island je země termálních bazénů, lagun a horkých pramenů. Plavky jsou tudíž ve vašem zavazadle nutností. Také doporučujeme si přibalit sluneční brýle, protože se v silných kontrastech barev a jiném úhlu slunečních paprsků, určitě osvědčí.

12. RYCHLESCHNOUCÍ RUČNÍK.

 

VOLITELNÉ VYBAVENÍ NA ISLAND: zvažte, za si přibalit trekové hole, opalovací krém, power car charger (dobíječka USB do auta) nebo power banku.

Islandské svetry

Oblečení na Island – lokální značky: pokud si chcete koupit opravdu funkční a designově pěkné oblečení, doporučujeme vám si ho zakoupit přímo na Islandu. Naše oblíbené značky jsou 66° North, Cintamani a ICEwear. Toto oblečení je testováno severským počasím a je lepší než běžně dostupné produkty v České republice. Cenově tyto značky sice nepatří mezi nejlevnější, ale když bereme v potaz, že při vývozu zboží z Islandu jsou tyto nákupy v režimu Tax Free (dostanete zpátky 15%), tak se dostáváme na přijatelné ceny v poměru kvalita – finální částka. Pokud se vám ještě poštěstí narazit na výprodeje nebo nákup v outletu od výrobce (jako například ve Víku na jihu Islandu), ceny jsou opravdu výhodné. Já osobně nedám dopustit na islandské svetry. A nebojte, koušou jen první dny.

Vybavení na Island pokud kempujete:  pro ty, kteří plánují na Islandu stanovat, je samozřejmě nutné ještě další a více specifické vybavení. Důležitým prvkem je krosna. Krosna by měla na zádech sedět dokonale. Při výběru krosny nekoukejte na peníze, ale na kvalitu a váhu tohoto zavazadla. Ideální velikost krosny pro holku je do 50 litrů a pro kluka do 70 litrů. Při větších objemech a tedy často i zátěži se vysněná cesta může stát spíše noční můrou. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit krosny Osprey. Součástí vybavení těchto batohů jsou i nepromokavé pláštěnky. Veškeré věci, které do krosny budete balit by měli být extrémně lehké a skladné, a to hlavně pokud s veškerým vybavením budete dennodenně putovat (jako například při treku Laugavegur Trail). Pokud si berte stan, volte odolný stan do extrémních podmínek s duralovými tyčemi. Na Islandu hodně fouká (často ze všech stran najednou :-), takže laciné nekvalitní stany zde rozhodně neobstojí. Pokud budete cestovat pěšky, stan kupujte co nejlehčí (včetně odlehčených kolíků). Určitě nezapomeňte na péřový spacák do nízkých teplot a kvalitní karimatku, která nejen izoluje, ale také zajistí dostatečné pohodlí na nerovném terénu. Dále by vám neměla chybět čelovka, nůž, vařič, ešus a odlehčené příbory, Bombu na vaření (kartuší) si koupíte až po příletu na Island, protože tuto komoditu není možné převážet letadlem.

Oblečení na Island: jak praví staré moudré islandské přísloví „Neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení!“. Vzhledem k tomu, že počasí na Islandu opravdu hraje hlavní roli během vaší cesty, je nutné se na to řádně připravit. Balení tedy vůbec nepodceňujte a nepřipravujte se až na poslední chvíli. I v letních měsících vás klidně mohou zastihnout teploty kolem nula stupňů.