Islandica

Jižní pobřeží Islandu – zajímavá místa

JIŽNÍ POBŘEŽÍ ISLANDU – SOUTH COAST OF ICELAND

Jih Islandu je bezpochyby jednou z nejkrásnějších a turisticky nejatraktivnějších oblastí celého ostrova. Nejen, že zde najdete nádherné vodopády, které jsou vskutku dechberoucí, ale také budete míjet slavné sopky, úžasné pláže a útesy. Na jižním pobřeží Islandu najdete i 3 ledovce, ledovcové laguny, lávová pole a skvělá muzea.  

10 NEJKRÁSNĚJŠÍCH MÍST NA JIŽNÍM POBŘEŽÍ ISLANDU 

1) Ledovcová laguna Jökulsárlón – nádherná laguna s plovoucími kry pod ledovcem Vatnajökull

2) Vodopád Skógafoss  – jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu a naší planety

3) Ledovec Vatnajökull – největší ledovec Evropy s mnoha přírodními krásami

4) Vodopád Seljalandsfoss – slavný fotogenický vodopád, za jehož vodní stěnou se dá projít

5) Diamantová pláž – černá vulkanická pláž naproti laguně Jökulsárlón s vyplavenými ledovci

6) Útesy Dyrhólaey – fascinující útesy s „Bránou Islandu“ a letním hnízdištěm papuchálků

7) Reynisfjara pláž – oblázková pláž s neobvyklými čedičovými útesy a zkamenělý trolové Reynisdrangar

8) Vík a pláž ve Víku – nejjižnější město Islandu s krásnou vulkanickou pláží

9) Fjaðrárgljúfur kaňon – až neskutečně krásný zelený kaňon, který vypadá jak z knihy Pána prstenů

10) Termální prameny Reykjadalur – trek k termální řece, kde se můžete koupat uprostřed panenské přírody

Jižní pobřeží Islandu naskýtá více jak 100 zajímavostí. V následujícím seznamu budeme postupně přidávat místa dle abecedního seznamu, která by vás mohla při vaší dovolené v Zemi ohně a ledu potěšit

Diamantová pláž: tato vulkanická pláž, která se nachází na proti přes hlavní silnici od ledovcové laguny Jökulsárlón před pár lety ještě nebyla hlavním turistickým lákadlem, a dokonce ji nikdo ani neznal pod názvem Diamond Beach, jak se jí začalo říkat teprve nedávno. Instagram a Facebook však udělal své a nyní po černé pláži s nádhernými kusy ledu, které vskutku vypadají jako diamanty touží leckdo. Berte však v potaz, že tento úžasný fenomén vyplavených ker na vulkanickou pláž není k vidění tak často jak by se zdálo. Vše záleží na odlivu, přílivu, teplotě počasí a také na tom, zda v laguně před vaší návštěvou byly velké kusy ledu, které se vyplavily do moře. Příliv pak může vytvořit tento nádherný úkaz, kdy vidíte krystalické ledy na černé pláži. Nyní je od laguny (podél jejího břehu – pod mostem) vytvořena naučná stezka, která vás na pláž zavede, je to přibližně deset minut chůze od laguny směrem k moři.  

Dyrhólaey útesy: při cestě z Reykjavíku do Víku budete (necelých 15 km před Víkem) míjet odbočku na Dyrhólaey. Rozhodně stojí za to si udělat malou zajížďku a na útesy je jet podívat. Pokud máte vozidlo 4×4 a cesta na horní platformu bude otevřená, vyjeďte až tam. Na spodním parkovišti na útesech můžete v letním období (od půlky května do půlky srpna pozorovat roztomilé ptáčky Lundi (puffin v angličtině), a česky Papuchalk severní.

Seljavallalaug bazén: jeden z nejstarších termálních bazénů ostrova, který se v posledních letech stal hojně navštěvovaný batůžkáři.

Sólheimasandur s vrakem letadla: DC-3 Plane Wreckage neboli slavný vrak letadla na lávovém poli. Můžete si k němu objednat transfer autobusem nebo si užít exkurzi na čtyřkolkách.

Reynisfjara pláž: vulkanická oblázková pláž.

Eldhraun lávové pole – úchvatné lávové kreace, které vznikly při největší sopečné erupci

Vík městečko: malebné místo s ikonickým kostelíkem, zelenými horami a majestátní ledovcem Mýrdalsjökull v pozadí. Z centra městečka se můžete projít na jednu z nejkrásnějších pláží ostrova. Také se zde dá skvěle nakupovat. Nejlepším místem je rozhodně Icewear Magasin Vik. Z Víku se můžete zúčastnit velmi zajímavé exkurze, která je dostupná po celý rok – jedná se o návštěvu ledové jeskyně pod sopkou Katla

Westman Islands: vulkanické ostrovy u jižní části Islandu s hlavním ostrovem Heimaey. Nabízíme rezervace na trajekt na ostrovy. Odjezdy dostupné několikrát denně (možnost přepravy automobilu).

TIP NA SKVĚLÉ EXKURZE DO VNITROZEMÍ

Z jižního pobřeží můžete navštívit i utajené perly vnitrozemí jako barevné hory Landmannalaugar, sopku Eyjafallajökull nebo krátery Laki. Exkurze na tato nádherná místa se dají zakoupit s místními průvodci, kteří vás bezpečně dovezou ve svých speciálně modifikovaných super jeepech do lokalit kam se sami možná ani nedostanete. Pokud však máte vhodné vozidlo s náhonem 4×4 a stav silnic a vaše řidičské schopnosti tomu dovolí, do některých vnitrozemských lokalit můžete jet v letních měsících i sami po vlastní ose. Vždy však zkontrolujte průjezdnost silnic na https://www.road.is/ a aktuální předpověď počasí na https://www.vedur.is/.  

JIŽnÍ POBŘEŽÍ ISLANDU

KILOMETRŮ

aktivity

vodopády

LEDOVCE

Muzea jižního Islandu:  pokud se rádi vzděláváte, nebo jen rádi poznáváte do hloubky destinace, do kterých cestujete, tento odstavec vás jistě potěší. Na jižním pobřeží Islandu totiž naleznete hned několik úžasných míst, které vám ostrov nejen přiblíží, ale poznávání vás bude ještě k tomu bavit. Navštivte Muzeum Skógasafn ve Skógaru, Lávové centrum v Hvolsvöllur, návštěvnické centrum ve Skaftafellu a nebo informační centrum v Hveragerdi.

Zajímavost:  každá islandská oblast má oficiální stránky, které jsou nejlepším zdrojem informací. Lokalita jižního pobřeží Islandu je popsána na https://www.south.is/. Kontaktní číslo info centra je:  Tel: +354 560 2050.

Zájezdy na jižní pobřeží Islandu: nabízíme zájezdy ve skupině, a individuální zájezdy na míru. Kontaktujte nás pro více informací s požadovaným datumem odjezdu a počtem osob. Rezervace je vhodné dělat s několika měsíčním předstihem, tím si zajistíte nejlepší dostupné možnosti a ceny. CK ISLANDICA s.r.o. vám připraví cestu na míru, nebo rezervuje zájezd od lokálních pojištěných islandských cestovních kanceláří. 

Neodkládejte to

Rezervujte si svou exkurzi