Pronájem automobilu

Doporučený plán cesta karavanem na Islandu s dětmi

Plán cesty s karavanem po Islandu s dětmi na 10 dní. Zde naleznete doporučený program cesty karavanem, který si užijete i s malými dětmi. Přejezdy nejsou tak dlouhé a aktivity jsou vybírány s ohledem věku a fyzických možností malých cestovatelů. Pokud plánujete cestu na Island a chcete si rezervovat karavan, neváhejte nás kontaktovat.

DEN 1: Vyzvednutí karavanu na Islandu a návštěva Zlatého okruhu: v ceně pronájmu našich karavanů je transfer, tudíž náš agent vás zaveze do autopůjčovny, kde vám bude vozidlo předáno. Počítejte s tím, že předání trvá 45-60 minut. Bude vám vysvětleno jak karavan funguje. Pokud nemluvíte plynně anglicky, nevadí to, protože naši agenti na Islandu s Vámi karavan projdou osobně a vše vám ukáží přímo ve vašem karavanu. Nezapomeňte si převzít veškeré příslušenství včetně elektrického kabelu, protože bez něj byste se v kempech nemohli připojit na elektřinu. V karavanu je sice úložní prostor na kufry, ale pokud budete mít zavazadel hodně můžete si některé prázdné kufry nechat v autopůjčovně.

Zvažte, zda si při převzetí karavanu dokoupit nějaké extra (volitelné položky), či nikoliv. Pokud nevezete spacáky a prostěradla, bude nutné, abyste si pronajali deky, peřiny, polštáře a povlečení. Také je možno si dokoupit extra plynové lahve, chemickou toaletu, či další služby (viz nabídka vašeho karavanu). Možností je si sjednat i extra pojištění a ponížit tak vaši spoluúčast při nehodě či poškození pronajatého vozidla.

Následně doplňte zásoby na cestu. V okolí mezinárodního letiště v Keflavíku, tedy v samotném městě Keflavík a aglomeraci Reykjanesbaer se nachází hned několik možností na nákupy. Z velkých supermarketů doporučujeme Bonús na adrese Fitjar, 260 Reykjanesbær (10:00-20:00), Nettó na adrese  Iðavellir 14, 230 Reykjanesbær (10:00-21:00) nebo Krónan na adrese Fitjar, Reykjanesbær (08:00-20:00).

Na poloostrově Reykjanes se nachází úchvatné termální lázně Blue Lagoon – vstupenky do Modré laguny k zakoupení zde. Návštěvu poloostrova Reykjanes jsme v našem itineráři zařadili na poslední den pobytu.

Vyjeďte tedy směr slavný Zlatý okruh. Pokud budete chtít, udělejte si s dětmi zastávku v úžasném muzeu Perlan, které rozhodně bude bavit i dospělé. Nejen, že je zde show polárních září, ledová jeskyně a promítání o velrybách, ale také zde uvidíte jak žijí roztomilí ptáčci papuchálci. Také si můžete dát výbornou zmrzlinu či jinou islandskou pochutinu. Z vyhlídkové terasy

Na Zlatém okruhu nejprve dojedete do Národního parku Thingvellir.  Zde si můžete udělat pěknou procházku ve zlomu Almannagjá  a dojít až malebnému vodopádu Óxarafoss. v Thingvelliru byl v roce 930 založen první islandský parlament Althing. Je zde také vidět zlom dvou litosférických desek (severoamerické a euroasijské). 

Následně pokračujte ke slavnému vodopádu Gullfoss, který potěší malé i velké cestovatele. Deset minut jízdy se nachází slavný gejzír Geysir a aktivní Strokkur. Tento gejzír chrlí do výšky až 35 metrů každých 5-8 minut. 

Dle vašeho programu a délky zastávek si můžete najít kemp v oblasti Geysiru, či pokračovat přes kráter Kerid až na jižní pobřeží do města Hveragerdi.

 

Kempy na Islandu – na ostrově se nachází na 140 kempů a je povinné v nich nocovat. Nocování v obytných vozech mimo kempy není na Islandu povoleno. Kempy není nutné rezervovat předem. Během cesty si tedy můžete užít maximální svobodu při cestování. Kempy na Islandu jsou čisté a dobře vybavené. Často bývají situovány v nádherné přírodě. Informace o kempech naleznete například na těchto stánkách: SEZNAM KEMPŮ NA ISLANDU

DEN 2 – JIŽNÍ POBŘEŽÍ ISLANDU: je jednou z nejkrásnějších částí ostrova. A to proto, že naskýtá nejen úchvatné vodopády, černé vulkanické pláže, obrovské útesy a majestátní ledovce, ale také sopky, úrodná pole a zelená údolí. Na jihu můžete s dětmi navštívit Centrum Lávy, nebo se podívat na útesy, kde sídlí roztomilý ptáčci papuchálci. Body zájmu jsou: vodopád Seljalandsfoss (s vodní oponou), vodopád Skógafoss, ledovec Mýrdalsjokull, pláž Reynisfjara, útesy Dyrhólaey, městečko Vík. Přenocovat můžete ve Víku nebo v oblasti Kirkjubaejaklaustur.

   

KEMPOVNÉ v EUR

PLYNOVÁ BOMBA V EUR

ELEKTŘINA V EUR

CAMPING CARD V EUR

Modrá laguna lázně Island

DEN 3 – JIHOVÝCHODNÍ POBŘEŽÍ: navštivte národní park Skaftafell a udělejte si procházku k černému vodopádu Svartifoss. Objevte taje majestátního ledovce Vatnajokull, největšího ledovce Evropy. Pak budete míjet dvě nádherné ledovcové laguny, menší Fjallsárlón a větší slavnější Jökulsárlón. Na laguně Jökulsárlón si s dětmi můžete užít projížďku mezi ledovými krami. Rezervujte si vstupenku na obojživelnou loď. V laguně jsou někdy k vidění i tuleni, kteří sem plavou za sledi a nebo se vyhřívají na plovoucích krách. Na proti laguně se nachází slavná „Diamantová pláž“. Pokud jsou na ní vyplavené kry, jde skutku o neskutečnou podívanou. Pokračujte dál na východ a přenocujte někde v oblasti Hofn – Djúpivogur. Ve městečku Djúpivogur uvidíte sochy vajíček islandského ptactva. 

DEN 4 – VÝCHODNÍ FJORDY: navštivte krásné vodopády Hengifoss a pokračujte přes malebný fjord Stodvarfjordur, kde doporučujme návštěvu domečku a zahrady paní Petry. Je to sice Muzeum minerálů, ale samotná návštěva místa je spíše jakousi zastávkou na „pohádkovém místě“. Pak pokračujte směrem na sever. Pokud si chcete rezervovat vyjížďku na koních, doporučujeme zajet na farmu Húsafell. Jinak směřujte ke slavnému jezeru Mývatn. U jezera Mývatn je mnoho zajímavých přírodních lokalit, které jsou přitažlivé i pro rodiny s dětmi. Pokud chcete vidět „Islandské Ježíšky“, zamiřte do lávové vesničky temných hradů Dimmuborgir. Následně se můžete projít v okolí kráterů ve Skutustadiru. Přenocujte v oblasti Mývatn.

DEN 5 – SEVERNÍ ISLAND: v okolí jezera Mývatn je mnoho dalších bodů zájmu. Doporučujeme například: geotermální oblast Námaskard (pozor, zde je nutné se držet jen na vytyčených stezkách, děti dobře hlídejte), kráter Hverfjall, jeskyně Grótagjá, vulkanická oblast Krafly a nádherný kráter Hvítí, nebo nejsilnější vodopád Evropy Dettifoss a kaňon Ásbyrgi. Přenocovat můžete v oblasti Húsavíku.

DEN 6 – HÚSAVÍK A POZOROVÁNÍ VELRYB:  ne nadarmo se Húsavíku přezdívá „Capital of Whales“. Je to proto, že je to jedno z nejlepších míst pro pozorování velryb na světě (v letních měsících). Rezervujte si exkurzi na pozorování velryb. Poté si můžete užít termály Geosea. Nebo si dát výborný oběd v přístavu. Následně přejeďte do Akureyri, město známé jako „Perla serveru“. Zde si užijete islandskou kulturu a vše co město nabízí. Je zde hodně vyžití i pro děti. Více informací na: https://www.visitakureyri.is/en.   

DEN 7 – POLOOSTROV SNAEFELLSNES:  sedmý den se můžete vydat na poloostrov Julese Verna. Je zde několik hezkých kempů a některé mají dokonce v dochozí vzdálenosti termální bazén, jako například Stykisshólmur. Na poloostrově Snaefellsnes můžeme doporučit tyto body zájmu:  žraločí farma a muzeum Bjarnarhöfn, zelená hora Kirkjufell, vodopád Grundarfoss, pláž Djúpalónssandur, jeskyně Vatnshellir, vyhlídka Londrangar, útesy Arnarstapi a Hellnar, kráter Saxhöll.

DEN 8 – ZÁPADNÍ ISLAND: zastavte se ve sklenících v Reykholtu a kupte si čerstvá rajčata z domácí produkce. Také se můžete zrelaxovat v lázních Krauma: https://www.exkurzeisland.cz/lazne-krauma/, nebo se vydat na super trucku do fascinujícího nitra ledovce Langjökull. Nabízí se možnost projít 500 metrů dlouhým tunelem v ledovci. V této oblasti se také nacházejí krásné vodopády vyvěrající z pod lávového pole s jménem popisujícím tuto skutečnost, Hraunfossar. Kousek dál je vodopád Barnafoss. Po cestě do Reykjavíku se také zastavte u nejsilnějšího termálního pramene Evropy, Deildartunguhver. Sami zvažte zda chcete přenocovat v této části ostrova nebo dojet až do Reykjavíku. Pokud si chcete užít kulturu a život hlavního města, přenocujte v reykjavíckém kempu (Reykjavík Campsite) na adrese: Sundlaugavegur 32, 105 Reykjavík.

DEN 9 – REYKAJVÍK A MODRÁ LAGUNA: Návštěva hlavního města Reykjavík. Projděte se po hlavních třídách jako Laugavegur a Skólavörðustígur, kde najdete hezké obchůdky s roztomilými suvenýry. Děti určitě ocení návštěvu Muzea velryb: https://www.exkurzeisland.cz/muzeum-velryb-reykjavik/.  Pokud jste nejeli na exkurzi na pozorování velryb na severu ostrova, můžete vyrazit z Reykjavíku: https://www.exkurzeisland.cz/pozorovani-velryb-s-muzeem/ . V hlavním městě se můžete koupat, nabízí se hned několik možností: 6 termálních bazénů a dokonce i vyhřívaná pláž / oceán Nauthólsvík.  Pro rodiny s dětmi je velmi populární folklórní muzeum Árbaejarsafn (10 minut autem z centra města) nebo Reykjavík Family Park and Zoo v údolí Laugardalur. Večer (nebo případně ráno v odletový den) si můžete užít koupel v Modré laguně a následně přenocovat na poloostrově Reykjanes. Blue Lagoon – vstupenky do Modré laguny k zakoupení zde.

velryby a muzeum v Reykjavíku

DEN 10 – REYKJANES, ODLETOVÝ DEN:  Pokud jste lagunu navštívili již předešlý den, nyní se můžete vydat na procházku do oblasti poslední sopečné erupce Fagradalsfjall v údolí Geldingadalur. Informace o zde: https://safetravel.is/eruption-in-reykjanes  Na poloostrově Reykjanes se také nachází „Most mezi kontinenty“ neboli Most Leifura Eiríksson a dálě pěkné termální pole Gunnuhver. Nebo si jen užijte s dětmi termálního bazénu v Keflavíku či navštivte muzeum Viking World na adrese Víkingabraut 1, 260 Reykjansebaer. 

Viking World muzuem v Keflavíku

Následně navrácení vašeho karavanu v autopůjčovně v Keflavíku, kde jste vozidlo přebírali. Autopůjčovny doporučují navracet vždy zapůjčená vozidla 3 hodiny před vaším plánovaným odletem. Po předání vozidla vás naši agenti znovu odvezou na letiště. 

Tímto se s vámi průvodci CK ISLANDICA loučí a doufáme, že magický ostrov ohně a ledu zůstane ve vašich srdcích a  vzpomínkách. Góða ferð!

Neodkládejte to, poptávka na Ostrově ohne a ledu převyšuje nabídku 

Rezervujte si KARAVAN NA ISLANDU