Islandica

Vitek-test

Koronavirus – COVID 19 na Islandu značně ovlivnil život mísntích obyvatel. Tak jako ve většině ostatních zemí se na Islandu potýkají s množstvím omezení a tím pádem ochromující se ekonomikou. Vzhledem k tomu, že velká část osob pracuje v turistickém ruchu a na turistice je závislí i hlavní ekonomický příjem tohoto magického ostrova, spíše než hrozba koronaviru, Islanďany děsí další ekonimická krize. Na Islandu tedy všichni doufají, že restrikce kvůli koronaviru nepotrvají příliš dlouho a rozběhne se klasický chod země i příliv turistů.

Puffin exkurze Island

DŮLEŽITÉ INFORMACE: pokud jste na Islandu a máte příznaky nemoci koronavirus COVID 19, nehcoďte do nemocnice. Je nutné volat na lokální číslo 1700. Pokud voláte ze zahraničního telefonu, volejte na číslo +354 544 4113. Zde získáte potřebné informace o dalším postupu od vyškolených profesionálů.

Zdravotnictví na Islandu a vybavenost islandských nemocnic je na velmi vysoké úrovni a zdravotní systém je státní, tudíž funční pro všechny obyvatele.

Islandská vláda připravila stránky ohledně nemoci COVID 19 zde: https://www.covid.is/english.

ZPRÁVY: Islandské hranice jsou otevřené a občané Schengenu mají do země přístup. Kvůli stornům rezervací jsou však utlumeny služby v turistickém ruchu. Zavřená jsou muzea, laguny a bazény a někteří tour operátoři zrušili kvůli nedostatku klientů své služby. Mnoho hotelů přerušilo do června činnost.

ZPRÁVY 26.3. 2020: Island je jedna ze zemí, kde mají otestován procentuálně největší počet obyvatel na světě. Z celkové populace 365.000 je otestováno 12.615 což je 3,5% obyvatel (*v ČR je to pouze 0,25%).   Z toho je 802 osob nakažených, což je 0,22% obyvatel. Počet úmrtí k datu 26.3. jsou 2 osoby.

ZPRÁVY 23.3. 2020: Island zavádí restrikce kvůli omezení šíření koronaviru COVID 19, Do 12. dubna je vyhlášen zákaz sdružování  nad 20 osob. Restaurace a ostatní služby však fungují nadále. Islanďani jsou však nabádáni, aby dodržovali odstup a hygienu rukou.

ZPRÁVY 28.2. 2020:  Na Islandu je potvrzen první člověk nakažený nemocí coronavirus COVID-19. Žádná omezení na Islandu nejsou a turistický ruch funguje v normálu. Islandské nemocnice jsou připravené a pro případ karantény jsou připravena i další místa.

Pro veškeré aktuální a oficiální informace konzultujte stránky islandské vlady na https://www.government.is/a islandského ministerstva zdravotnictví https://www.landlaeknir.is/english/. Další informace naleznete zde: https://safetravel.is/